TPjo.lv

Pa nopietno – budžets, nauda, pensijas, investīcijas un pārējais.

Budžets

| 0 comments

Budžetu jeb ienākumu un izdevumu plānu kādam noteiktam laika periodam, būtu jāveido ne tikai uzņēmējiem vai kādu noteiktu projektu vadītājiem, bet ikvienam, kurš vēlas uzlabot savu finansiālo situāciju, ietaupīt naudu un palielināt ienākumus.

Lai gan veidojot budžeta plānu tiek domāts par priekšdienām, tas ir labākais veids kā izprast Jūsu esošo un bijušos finanšu situāciju, jo tikai apzinot jūsu ienākumu un izdevumu attiecību šodien var uzstādīt mērķus un veikt darbības tās uzlabošanai nākotnē.

Lai sastādītu budžeta plānu nākamajam mēnesim, vispirms jānoskaidro kādi ir bijuši jūs ienākumi un izdevumi šajā vai pagājušajā mēnesī. Ja iepriekš neesat veicis īpašus pieraktus un sagrupējis savus ienākumus un izdevumu, informāciju par tiem varat iegūt interneta bankā atrodamajā bankas konta izrakstā. Lai informācija būtu vieglāk pārskatāma, izmantojot atlasīšanas iespēju, atsevišķi apskatiet ienākošos un izejošos maksājumus, kā arī noteikti ņemiet vērā skaidras naudas izmaksas bankomātos.

Izdevumus būs vieglāk pārskatīt ja tos sagrupēsiet pa lielākām grupām, piemēram, izdevumi par:

  • Pārtiku,
  • Obligātie maksājumi (īre, komunālie maksājumi utt.)
  • Transporta izdevumi,
  • Bērna izdevumi (pusdienu nauda, skolas preces u.c.)
  • Izklaide, luksus pirkumi
  • Neplānotie tēriņi.

Izdevumu grupas varat izvēlēties pats atkarībā no tā, kam parasti vairāk tērējat un cik smalki vēlaties iedalīt. Precīzāku pārskatu par tēriņiem iegūsiet tad, ja tos iedalīsiet smalkāk, taču pārliecinieties, ka iedalījums būs ērts arī citu mēneša tēriņiem un izdevumu pierakstīšana neaizņems pārlieku daudz Jūsu laika un enerģijas, jo šīs darbības būtu jāveic regulāri.

Kad ienākumi un izdevumi apzināti, saprasts cik daudz naudas mēneša beigās paliek pāri vai arī konstatēts budžeta iztrūkums, laiks nospraust mērķus nākamajam mēnesim, ieplānot jau zināmos ienākumus un izdevumus, kā arī atrast izdevumu pozīcijas uz kurām varētu ietaupīt. Nospraustajiem mērķiem jābūt pēc iespējas precīzākiem un tie jādefinē tā lai nākamajā mēneši varētu pārbaudīt to izpildes rezultātu, piemēram, ja jūsuprāt tēriņi par pārtiku ir krietni lielāki nekā bijāt domājis un esat pārliecināts, ka par šo pozīciju varētu izdot mazāk naudas, nospraudiet mērķi – samazināt pārtikas izdevumus par 50 EUR mēnesī.

Tad kad nosprausti mērķi un nākamā mēneša budžetā ieplānoti paredzamie ienākumi un izdevumi, jāķeras klāt pie rīcības. Lai izdotos ietaupīt, iekrāt vai pat palielināt ienākumus jāsāk rīkoties un jārealizē nospraustie mērķi. Iepriekš kā piemērs tika minēts mērķis samazināt pārtikas izdevumus, tad, lai šo mērķi sasniegtu būtu jāseko kādai rīcībai, piemēram, došanās iepirkties tikai vienu reizi nedēļā līdzi ņemot pārtikas sarakstu un iepriekš izveidotu ēdienkarti. Lai mēneša beigās atcerētos veiktās darbības būtu labi tās ierakstīt budžeta plānā.

Katru mēneši pārskatot iepriekšējā mēneša ienākumus un izdevumus, jau pavisam drīz varēsiet vērot ievērojamu progresu jūsu finansiālajā situācijā.

Leave a Reply

Required fields are marked *.