TPjo.lv

Pa nopietno – budžets, nauda, pensijas, investīcijas un pārējais.

Personīgā vai ģimenes budžeta plānošana

| 0 comments

Sava personīgā vai ģimenes budžeta plānošana ir viens no vissvarīgākajiem soļiem pretī finansiālai labklājībai. Budžeta plānošana nenozīmē tikai ienākumu un izdevumu uzskaitīšanu, tajā ietilpst arī konkrētu mērķu nospraušana un to sasniegšana. Uzskaitot ikmēneša ienākumus un izdevumus jūs iegūstat pārskatu par savām finansēm, kas arī ir pirmais budžeta plānošanas solis, taču, lai iegūtu izdevumu samazinājumu vai ienākumu pieaugumu nāksies izpildīt vēl vismaz divus soļus.

Trīs zelta likumi veiksmīgai budžeta plānošanai:

  1. Ienākumu un izdevumu uzskaite

Lai sapratu cik daudz naudas saņemat un cik tērējat, veiciet regulāru ienākumu un izdevumu uzskaiti. Ja plānoja savu personīgo budžetu, tad jāuzskaita visi Jūsu personīgie ienākumi, taču, ja tiek plānots ģimenes budžets, uzskaitiet visu ģimenes locekļu kopējos ienākumus un izdevumus. Vislabāk būtu, ja ienākumu un izdevumu uzskaitei varētu veltīt vismaz pāris minūtes nedēļā, jo tad vairāki izdevumi netiks piemirsti, taču ja lielāko daļu tēriņu apmaksājat ar bankas karti vai caur interneta banku, tad mēneša beigās, visu informāciju varēsiet atrast bankas konta pārskatā. Lai izdevumu būtu labāk pārskatāmi un ar iegūtajiem datiem būtu ērtāk rīkoties sadaliet tos trīs grupās – obligātajos, vajadzīgajos un pārējos izdevumos.

  1. Mērķu nospraušana

Kad zināmi visi ienākumi un izdevumi, kā arī saprasts, kurām lietām tiek tērēts pārāk daudz, jānosprauž mērķi, kas palīdzētu ne tikai ietaupīt, bet arī vairot ikmēneša ienākumus, piemēram, nosakiet vēlamos ikmēneša ienākumus un izdevumus, maksimālo tēriņu apjomu kādā konkrētā kategorijā, vēlamo iekrājumu apjomu pēc mēneša vai gada un citus tamlīdzīgus mērķus. Ja tiek plānots ģimenes budžets būtu labi ja mērķu nospraušanā piedalītos visi ģimenes locekļi, arī bērni.

  1. Mērķu izpilde

Lai mērķi īstenotos, nepietiek ar to nospraušanu, jāķeras klāt arī to izpildei. Katru mēnesi sekojiet līdzi tam, kā veicies ar mērķu izpildi, meklējiet iespējas savus mērķus realizēt un, ja nepieciešamas pārveidojiet vai atjaunojiet tos. Ja spējat atrast laiku nedaudz brīva laika, atzīmējiet, ko esat darījis konkrētā mērķa izpildei, piemēram, nomainījis tarifu plānu mobilajam telefonam, kas ļautu samazināt ikmēneša izdevumus un tamlīdzīgi.

Lai budžeta plānošana būtu ērtāka, ir pieejami vairāki rīki, kas palīdz uzskaitīt ienākumus un izdevumus un atvieglo plānošanas procesu. Šie rīki ir pieejami gan internetā, piemēram, interneta bankās, gan kā mobilo telefonu lietotnes. Ja vairāk uzticaties pierakstu kladei un kalkulatoram, varat izmantot arī šo plānošanas metodi, galvenais, lai ienākumu un izdevumu uzskaiti varētu veikt pēc iespējas vienkāršākā un Jums ērtākā veidā. Jo mazāk laika un enerģijas šis process patērēs, jo regulārāk tam pievērsīsieties.

Jūsu finansiālās situācijas apzināšanas ir pirmais un vissvarīgākais solis ceļā uz labklājību, taču neapstājaties pie tā un turpiniet kāpt augstāk!

Leave a Reply

Required fields are marked *.